Nő Feleség Anya Blog

Szelektívek lettünk

Szelektív a házban (kép forrása: fkf.hu

Szelektív a házban (kép forrása: fkf.hu

A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés keretén belül nemrégiben két új szemetessel lettünk gazdagabbak. Egyiknek sárga a fedele, a másiknak pedig kék. A sárga fedelű tartályba gyűjthetjük ezután a műanyag- és a fémhulladékot, a kékbe pedig a papírt és az italos kartondobozt. A kukákat négyhetente fogják üríteni.

Nincs is ezzel semi baj, hiszen miért ne gyűjtsük szelektíven a hulladékot és miért ne hasznosítsuk újra azt, amit lehet, úgyis annyi szemét kerül a levegőbe, a vizekbe és a földbe. Legalább ezek ne kerüljenek oda, ne szennyezzék tovább a környezetet, hanem alakuljanak csak szépen át olyan dolgokká, amiket ismét lehet használni. Remélem ezen hulladékok átalakítása sem jár semmiféle szennyezéssel, mert akkor mi értelme lenne a dolognak. Még az is lehet, hogy a szelektív hulladékgyűjtéssel munkahelyeket teremtünk.

Az, hogy tartályokat kaptunk, még azért is jó, mert aki esetleg eddig is szelektíven gyűjtötte a szemetet, annak nem kell külön elzarándolkolnia most már a hulladékgyűjtő szigetekhez és egyesével bedobálni, hanem csak kimegy a kapuba vagy lemegy a földszintre és ott elintézi a dolgot.

Ami szerény számításom szerint kimaradt (a teljesség igénye nélkül), az az üveghulladék, az úgynevezett “komposztálható” hulladék, és a veszélyes hulladékok. Az üveghulladékot továbbra is a gyűjtőszigeteken vagy a hulladékudvarokban helyezhetjük el, a komposzt készítése pedig saját döntés, illetve egyes kerületekben az önkormányzat támogatja például a kertbe lehullott lomb összegyűjtését; a veszélyes hulladékok közül például az elemeknek sok intézményben van gyűjtőhelye, de lehetnek még megmaradt gyógyszereink is, melyeket a patikába kellene visszavinni, nem beszélve az egyéb veszélyes hulladékról (csak hulladékudvarban helyezhető el). Az ezeken felül keletkező lomot (csak lomtalanításkor) vagy esetleges sittet (hulladékudvar, vagy???) már nem is említem. Talán  legegyszerűbb a kutya sétáltatásakor keletkezett “szemét” eltakarítása, amit csak bele kell dobni az utcán erre a célra kihelyezett kukába (ha van a közelben) – (valami kimaradt volna?).

Nem is bonyolult, igaz? Már csak az a kérdés, hogy a lakásban lévő szemetesre milyen hatással van a szelektivitás. Eddig ugyanis elég volt egy kuka is, nem is kellett nagy, ha minden nap üríti az ember. Ezután viszont már legalább kettő vagy három kell, mert még ha egy helyre gyűjtjük a sárga és a kék tartályba helyezendő hulladékot, a többit (üveg, elem, égő…) mindenképp egy másikba kell tenni. Ekkor még a kidobáskor szét kell válogatni. A többi hulladékfaj tárolásáról mindenkinek saját belátása, ötlete, helye szerint kell gondoskodnia (de vigyázzunk, mert például a komposztálóhely állítólag sokat elmond a tulajdonosáról).

Végül pedig, ha szétválogattuk a szemetünket, nem maradt más, mint elővenni a naptárt, és különböző színekkel bejelölni rajta, hogy mikor, melyik szemetest viszik el, mikor lesz lomtalanítás, és betervezni az olyan egyéni akcióinkat, mint például patika- vagy hulladékudvar-látogatás (apropó, a megmaradt gyógyszert minden patikában elfogadják?). Ja, és ne felejtsük el az adott napon valóban kihelyezni a tartályt, mert különben…

Minden olvasómnak kellemes szemétválogatást kívánok!

Ha tetszett a poszt, lájkold és oszd meg és csatlakozz a Nő Feleség Anya Blog facebook-oldalához ITT.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!